Strona główna » Blog » Sposób na bezpieczny transport szkła i porcelany podczas przeprowadzki
transport szkła

Sposób na bezpieczny transport szkła i porcelany podczas przeprowadzki

Transport szkła wymaga delikatności podczas przeprowadzki. Dlatego zarówno drobne jak i te większe elementy szklane należy stosownie zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Czasem wystarczy jedynie chwila nieuwagi, by szkło upadło, pękło, czy uległo zarysowaniu. Nawet zwykły worek czy kawałek papieru lub ręcznika papierowego wystarczy, by zabezpieczyć szklany element.

Drobna porcelana i szkliwo

Każdy z nas ma w swoim domu szereg elementów szklanych. Najczęściej jest to zastawa stołowa, niewielkie figurki, wazoniki czy elementy ozdobne ze szkła. O ile komplet zastawy jest w miarę wymiarowy i można powkładać filiżanki jedną w drugą, a talerze jeden na drugim to niepowtarzalne statuetki, świeczniki, lampki, wazony jest znacznie trudniej ułożyć względem siebie. Jeśli stłuczemy wazonik to z pewnością będzie nam szkoda, ale znacznie trudniej będzie się pogodzić z ubiciem lub zbiciem talerzyka czy miseczki z kompletu, do którego trudno dokupić pojedynczy element.

Bezwzględnie szkło nie powinno być transportowane luzem. Transport szkła staje się wyzwaniem, gdy przychodzi nam spakować talerze, talerzyki, szklanki i inne elementy wykonane z delikatnej porcelany. By zapewnić im bezpieczny transport należałoby każdy drobiazg opakować w kartonik, watę, piankę lub folię bąbelkową, okleić i ułożyć tak, by nie było wolnych przestrzeni pomiędzy nimi na czas transportu w opakowaniu zbiorczym. Rzadko jest to możliwe, gdyż zwyczajnie jest to czasochłonne, trudne i kosztowne.

Ponadto należy zwrócić uwagę na koszty materiałów pakowych, które potrafią sporo kosztować. Warto jest zatem ograniczyć się do minimum, a do pakowania użyć przedmiotów dostępnych w gospodarstwie domowym, które spełnią dobrze swoje zadanie. Przydadzą się jako przekładki trykotowe koszulki, ręczniki lub ścierki a nawet pościel. Świetnym elementem pakowym są stare gazety, którymi można opakować każdy element zabezpieczając go przed porysowaniem czy ubiciem. By nie postradać całej zastawy domowej warto poza zapakowaniem opisać karton ze szkłem „uwaga ostrożnie szkło”, „tutaj góra”. Pozwoli to postronnym osobom, tragarzom zwrócić uwagę na dany pakunek ustawiając go na wierzchu, by np. nie przygnieśc go ciężkim meblem.

Polecamy: Transport roślin – nietypowe potrzeby miłośników roślin.

Większe elementy szklane

Im większy element szklany, tym większy i solidniejszy karton jest nam potrzebny na jego spakowanie. Gdy szklany przedmiot składa się z części warto jest go rozłożyć na czynniki pierwsze. Warto jest zadbać, aby karton odpowiadał nie tylko wielkości elementu, ale i ciężarowi. Szkło co do zasady jest bardzo ciężkie, nie jest trudno by dno kartonu uległo ciężarowi w trakcie przenoszenia pudeł. Karton nie powinien być zbyt pusty, by element szklany w nim się nie obijał od ścianki do ścianki. Gdy tak się dzieje konieczny jest wypełniacz stabilizujący. Również nie można przesadzać z wypełnieniem po brzeg kartonu. Zbyt duża ilość szkła w opakowaniu może spowodować jego uszkodzenie. Wśród dużych elementów należy wymienić przede wszystkim wazony, półki, lustra itp. elementy. Jeżeli mają ostre rogi warto jest je opakować na tyle, by się nie obiły. Warto unikać wypełnienia innymi elementami np. wazonów czy kloszy.

Transport szkła – gwarancja sukcesu

Dokładność w pakowaniu owocuje. Przykładając się do starannego zabezpieczenia możemy być spokojni o stan przedmiotów szklanych po przeprowadzce. Staranność popłaca. Należy pamiętać również, by pakować szkliwo suche. Niestety mokre szklanki, talerze lubią się względem siebie zakleszczyć, blokować. Przedmioty szklane winny być czyste, odtłuszczone, by się nie ślizgały w transporcie. Nie da się nigdy udzielić gwarancji na transport szkła, że nic nie zostanie uszkodzone, jednak przy odpowiednim zabezpieczeniu ryzyko uszkodzeń znacząco maleje. Pamiętać warto iż poza pakowaniem istotny jest załadunek, jak i rozładunek w miejscu docelowym. Niestety rozpakowywanie kartonów ze szkłem wcale nie idzie szybciej niż ich pakowanie. Ponadto zyskujemy sporo odpadów nieużytecznych do niczego innego. To cena za bezpieczną i bezszkodową przeprowadzkę delikatnego szkła.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Bezpłatna wycena. Zadzwoń!