Wiele mówi się o umiejętnym pakowaniu dobytku na czas przeprowadzki, jednak zdecydowanie rzadziej wspomina się o rozpakowywaniu. Tymczasem proces ten jest równie istotny co samo pakowanie. Rozpakowywanie również nie powinno być chaotyczne, jak i nie powinno się od razu rozpakowywać wszystkiego.
Wielkie rozpakowywanie
Odnalezienie się pośród dziesiątek kartonów nie jest łatwe. Każda, nawet najlepiej zorganizowana przeprowadzka generuje rozgardiasz. Chcąc zrealizować przeprowadzkę jak najszybciej spieszymy się z transportem, załadunkiem i rozładunkiem. Często kartony i rzeczy są układane zupełnie przypadkowo, co za tym idzie trudno się odnaleźć po przeprowadzce. To rzecz najzupełniej normalna. Oczywiście im mniej posiadamy rzeczy, tym rozpakowywanie jest szybsze i łatwiejsze.
Wydawać by się mogło, że rozpakowywanie jest łatwiejsze od pakowania, tymczasem to równie trudne zadanie. Zwykle zanim się wprowadzimy do nowego biura, domu czy mieszkania mamy już pewien pomysł na te przestrzeń do zagospodarowania. To właśnie ta wizja urządzenia się powinna być przewodnią przy rozpakowywaniu przewiezionych rzeczy. Podobnie jak pakowanie warto rozpakowywanie podzielić w czasie na etapy. Entuzjazm może nas kusić, aby jednego dnia rozpakować wszystko, jednak doba nie jest z gumy a rozpakowywanie jest czasochłonne. Pospiech w tej kwestii nie jest wskazany. Rozkładając rzeczy z opakowań należy zachować ostrożność, by rzecz nie uszkodzić, by poprawnie je zamontować czy powiesić.
W pierwszej kolejności
Jeśli zastanawia Cię od czego zacząć, warto zadać sobie pytanie co wymaga rozpakowania w pierwszej kolejności. Zwykle są to produkty spożywcze wymagające ułożenia w lodówce, zamrażarce, ale nie tylko. Również niektóre elementy odzieży powinny być stosunkowo jak najszybciej rozwieszone, rozłożone. Również do tej kategorii należą rośliny. Jeżeli takich rzeczy nie posiadamy powinniśmy zacząć od rzeczy, które są dla nas najważniejsze. To kwestia indywidualna, czy będą to dokumenty, kosztowności, kosmetyki, narzędzia czy jeszcze coś innego.
Polecamy: Sposób na bezpieczny transport szkła i porcelany podczas przeprowadzki
Zacznij od potrzeb
W pierwszej kolejności rozpakowywane powinny być rzeczy najpilniejszej potrzeby. Z reguły rozchodzi się o wyposażenie kuchni, łazienki, ale również łóżko, miejsce do spania. Rozpakowywanie trwa w czasie, jest zdecydowanie szybsze od pakowania, ale mimo wszystko może trwać miesiącami. Wiele zależy od okoliczności przeprowadzki. Jeśli wprowadzamy się do domu w trwającym remoncie część rzeczy warto pozostawić w pudełkach do czasu, aż część do której mają rzeczy te trafić zostanie wyremontowana do końca. W urządzeniu się tymczasowym pomaga dobre spakowanie z opisem kartonów. Dzięki dobremu uporządkowaniu rzeczy z łatwością można znaleźć konkretne rzeczy, potrzebne nam w danej chwili.
Od ogółu do szczegółu
Rozpakowywanie powinniśmy zacząć od mebli i elementów wyposażenia największych, wymagających ustawienia w poszczególnych pomieszczeniach, zamontowania. Jeśli już będziemy mieli ustawione szafy, komody, kanapy, wówczas można przejść do rozpakowywania drobniejszych rzeczy schowanych w pudłach i workach. W ostatniej kolejności powinniśmy rozpakować zapasy, dekoracje, ozdoby itp. Należy pamiętać o tym, by przy rozpakowywaniu nie robić nadmiernego bałaganu i rozpakowywać pudełko po pudełku, znajdując miejsce dla każdej rzeczy z osobna. Warto również robić odpoczynki od rozpakowywania by nie było nużące i denerwujące.